
Bijna een gewone winkel: “Bij ons kunnen mensen zelf kiezen’
8 mei 2024 om 15:30 MaatschappelijkDE BILT De Voedselbank is inmiddels een onmisbare hulpbron voor vele Nederlandse gezinnen die onder de armoedegrens leven. Ook in onze gemeente is een Voedselbank. En wel een hele bijzondere: het is eigenlijk een kleine supermarkt. Voorzitter Jolanda van Hulst vertelt hoe het werkt.
advertentie
Door Julie Houben
Tijdelijke lifeline
Aan de Molenkamp in De Bilt, schuin tegenover supermarkt Dirk, staat een onopvallend pand. Voor 180 gezinnen uit onze gemeente zit in dit gebouw echter hun tijdelijke ‘lifeline’, omdat ze te weinig geld overhouden om van te leven. Hier kunnen zij terecht voor een wekelijks voedselpakket. Ze krijgen het gratis, het wordt samengesteld uit gratis - want overtollige - producten en dat allemaal ook nog eens volledig georganiseerd door vrijwilligers. In onze gemeente zijn dat er ruim 80! Natuurlijk is het zorgelijk dat Voedselbanken nodig zijn. Maar ze zijn wel een voorbeeld van een prachtige aanpak van zowel armoedeproblematiek als voedselverspilling.
Een beetje plannen
Wie bij het woord voedselpakket denkt aan een tas met producten die je wekelijks meekrijgt, heeft het mis, vertelt Jolanda van Hulst (64), voorzitter van Voedselbank De Bilt: ‘Wij zijn na corona overgestapt op een winkelsysteem, in plaats van de standaardpakketten. Onze voedselbank is sindsdien opgezet als een kleine supermarkt, waar gezinnen per week circa 20 producten mogen kiezen. Sommige producten, die schaarser zijn bijvoorbeeld, gaan met punten. Elke cliënt krijgt een vrijwilliger mee. Die kan meedenken over ‘wat heb je het hardst nodig deze week’? Sommige mensen vinden het wel eens lastig. Bij een vast pakket hoeven ze niet na te denken. Maar de meesten vinden het juist fijn dat ze mogen kiezen. Er zit ook wel een filosofie achter: op deze manier moet je bewust nadenken, een beetje plannen. Net als bij het gewone boodschappen doen. Wie daar moeite mee heeft, kan hier extra oefenen’.
Geen gebrek
Aan producten is eigenlijk nooit gebrek, vertelt Jolanda. ‘We krijgen heel veel van verschillende lokale supermarkten. Deze week bijvoorbeeld extra veel van de Hoogvliet, vanwege de verbouwing. Brood dat overblijft bij Albert Heijn, vriezen we hier op de dag zelf in. Vaak is dat meer dan we kunnen uitgeven. Restpartijen, potten en blikken met een scheef geplakt label, nieuwe producten die uiteindelijk niet aanslaan: wat lang houdbare producten betreft is ons assortiment echt verbazingwekkend groot. Zo kunnen we onze cliënten ook wat afwisseling bieden. Alleen verse zaken zoals groente, fruit en zuivel, dat loopt niet via supermarkten vanwege de korte houdbaarheid. Dat bekostigen we deels van een subsidie van de gemeente en deels van giften en donaties. Want we willen natuurlijk ook gezonde producten bieden.’
De Voedselbank heeft nog plek. Kijk voor meer informatie op: www.voedselbankdebilt.nl.












