Jeugdhulp is er voor kinderen en jongeren van 0 tot 18 jaar.
Jeugdhulp is er voor kinderen en jongeren van 0 tot 18 jaar. foto Lem van Eupen

Jeugdhulp kost vier miljoen meer

9 september 2026 om 14:00 Overig

De kosten voor jeugdhulp in de gemeente De Bilt vallen fors hoger uit dan begroot. Zoals het er nu uitziet, gaat het in 2026 om 20,3 miljoen euro – een kwart meer dan in de begroting staat.

advertentie

door Lem van Eupen

Dat de gemeente steeds meer uitgeeft aan jeugdhulp is niets nieuws. De afgelopen jaren nam ze daarom maatregelen om die ontwikkeling om te buigen. Maar die maatregelen hadden niet het gewenste effect: de kosten bleven stijgen. Toch ging het college voor dit jaar uit van een daling van de kosten: in de begroting werd een bedrag opgenomen van 16 miljoen euro, tegenover 19 miljoen euro in 2025.

Nu blijkt dat die bezuiniging niet wordt gehaald. Sterker nog: er komt in vergelijking met 2025 nog ruim een miljoen bij, waardoor de totale budgetoverschrijding ruim 4 miljoen euro wordt. Volgens het college neemt het aantal kinderen en jongeren met jeugdhulp wel af, maar wordt er langer en intensiever hulp verleend dan gedacht en nemen de gemiddelde kosten per persoon toe. Daarnaast wordt er in De Bilt in vergelijking met andere gemeenten meer beroep gedaan op jeugdhulp. Het college kan dat niet verklaren, en wil daar nader onderzoek naar doen.

Vele wegen naar jeugdhulp

In De Bilt verzorgt het Centrum voor Jeugd en Gezin (CJG), dat is ondergebracht bij Mens De Bilt, voor de gemeente de toegang tot jeugdhulp. Ook huisartsen, medisch specialisten en jeugdartsen kunnen kinderen en jongeren verwijzen. Daarnaast kunnen jongeren via de jeugdbescherming of jeugdreclassering in aanmerking komen voor jeugdhulp. Die diversiteit aan trajecten maakt het niet gemakkelijker om inzicht te krijgen in de achtergronden van het relatief grote beroep op jeugdhulp.

Realistische begroting voor 2027

De budgetoverschrijding van 4 miljoen euro heeft niet alleen gevolgen voor 2026, maar ook voor de begroting voor 2027. Er zal een meer realistische begroting moeten komen, maar tegelijkertijd wil het college niet dat de huidige kosten de norm worden. Het wil daarom bekijken of de langdurige en intensieve hulp kan worden verminderd, bijvoorbeeld door vaker te beoordelen of die hulp nog steeds passend en noodzakelijk is. Maar een maximumbudget voor bepaalde vormen van zorg instellen, wat het college eerder wilde, bleek binnen bestaande contracten juridisch niet haalbaar. En ook op doorverwijzingen door de medische sector heeft de gemeente maar beperkt invloed.

Meer duidelijkheid in het najaar

Bij de presentatie van de Najaarsnota 2026 wil het college een update geven van de financiële stand van zaken. Dan krijgt de gemeenteraad ook te horen wat de plannen zijn om de structurele kosten van jeugdhulp in te dammen. Als het college in de tussentijd signalen krijgt dat de zorg bij een bepaalde aanbieder sterk of onverwacht groeit, wil de gemeente al in gesprek gaan met die aanbieder. Waar nodig wordt onderzoek gedaan naar kwaliteit of rechtmatigheid van de hulp. Uitgangspunt blijft dat hoge kosten op zichzelf geen reden zijn om hulp te wijzigen of te stoppen.