
Al voor dag en dauw
11 juni 2026 om 18:00 OverigHet is nog vroeg als hij wakker wordt. Ruim voor zessen, de macht der gewoonte. Verse koffie in de kan, overall aangetrokken en de werkdag kan beginnen. Hij ziet de zon opkomen, het dorp nog in rust. Terwijl hij de draadjes verzet (elke dag vers gras voor de koeien) is in het weiland alles al volop in beweging. Kieviten en tureluurs laten zich horen, zwaluwen vangen vroege insecten weg, eenden schuilen in het lange gras.
advertentie
Vele generaties lang staan boeren al voor dag en dauw naast hun bed. Het mooiste moment van de dag, de landerijen nog nat van de nevel. Zij kennen de koeien bij naam, hun nukken en hun klasse. Rustig lopen de dieren de melkstal in. Gedwee laten zij zich melken.
Ook in de melkveehouderij verandert er veel. Nieuwe zienswijzen en innovaties veranderen de leefruimte van de dieren. Robotisering vereenvoudigt het werk en vergroot het dierwelzijn. Ook deze boerderij maakt de ommezwaai. Aan de keukentafel zijn de mogelijkheden overwogen, berekeningen gedaan. Met de keuzes van dit boerenstel kunnen de koeien binnenkort zelf kiezen wanneer ze worden gemolken. Tegelijkertijd werpen omwentelingen in politiek en maatschappij hun schaduwen vooruit. De boerentoekomst is zeer onzeker. Maar vanmorgen dringen vroege zonnestralen de melkstal in. Het goud van de morgen belicht het beenwerk van de koeien en het melkstel aan de spenen. Hier stroomt vooralsnog winst voor de boer.
Al voor dag en dauw
De natuur zien ontwaken
Samen met het vee
Karien Scholten













