Eerstejaarsleerlingen plaatsen één van de twee insectenhotels onder toeziend oog van medewerkers van de school uit Maartensdijk.
Eerstejaarsleerlingen plaatsen één van de twee insectenhotels onder toeziend oog van medewerkers van de school uit Maartensdijk.

Insectenhotels op de begraafplaats

4 april 2023 om 09:00 Algemeen

door Henk van de Bunt

advertentie

Maandag 27 maart werden er door de eerstejaarsleerlingen van de Aeres-school uit Maartensdijk twee insectenhotels geplaatst op de Algemeen Bijzondere Begraafplaats aan de Dierenriem in Maartensdijk.

De leerlingen hadden in groepjes van twee één unit gebouwd. Uiteindelijk zijn deze circa 80 units (van de 120 eerstejaarsleerlingen) gevuld met verschillende materialen voor verschillende insecten en zijn samengesteld tot twee hotels. 

De school had een goed idee en de begraafplaats was op zoek naar een nuttige invulling voor een gedeelte van het terrein. Op dit gedeelte heeft de plaatselijke imker Aart van der Linden ook al een aantal bijenkasten staan. Deze bijenvolken en de diverse bewoners van de insectenhotels zitten elkaar niet in de weg en kunnen prima naast elkaar leven.

Peter Lanz was gedurende een periode aan de school verbonden; ‘Ik gaf praktijklessen in het groen. Hierna heb ik altijd een warm contact onderhouden met de school’. Sinds 2 jaar is Lanz bestuurslid van de nieuwe Algemene begraafplaats in Maartensdijk en draagt hij zorg voor het reguliere onderhoud naast het werk van de hovenier: ‘Ik stuur een groep vrijwilligers aan die er voor zorgen dat de begraafplaats er netjes uit blijft zien. Vorig jaar hebben we een gedeelte van de grasvelden ingezaaid met een bloemenmengsel voor “nuttige insecten”.

Dit jaar gaan we een groter gedeelte inzaaien met een bloemenmengel deels voor de insecten maar ook mag er op een gedeelte bloemetjes geplukt worden om bij het graf van b.v. opa of oma neer te leggen.

Verwachting
‘Wij verwachten voornamelijk diverse soorten wilde bijen (metselbijen) , goud- en sluipwespen, fruitvliegjes, lieveheersbeestjes en gaasvliegen. Deze insecten zijn bijzonder nuttig voor de bevruchting van bloemen en struiken in de omgeving (denk maar aan de naastgelegen volkstuinen), maar ook dragen zij zorg voor de bestrijding van diverse aantastingen van luizen of trips in de buurt. Zelfs de emelten in de grond worden bestreden door de sluipwespen die hun eitjes, hoe gruwelijk ook, in het lichaam van de emelt boren/leggen’. Ook zullen naar verwachting veel dagvlinders het insectenhotel gebruiken als winterverblijfplaats. Om het deze insecten zo veel mogelijk naar de zin te maken wordt dit gedeelte van de begraafplaats voorlopig omgevormd naar een bloemenweide, waar uiteraard ook best een bloemetje geplukt mag worden om bij een dierbare op de begraafplaats neer te leggen.