V.l.n.r. Martijn Lauxtermann, Sjoerd Hardeman, Margje Tempelaars en Gija Schoor.
V.l.n.r. Martijn Lauxtermann, Sjoerd Hardeman, Margje Tempelaars en Gija Schoor.

Tussenrapport van de PvdA uit de gemeenteraad

13 september 2024 om 15:00 Algemeen

door Henk van de Bunt en Guus Geebel

advertentie

Het college van B en W hield voor de zomer een persgesprek waarin werd aangegeven wat er in deze zittingsperiode is bereikt en wat de resterende periode de plannen zijn. De Vierklank biedt als tegenhanger van dit persgesprek de raadsfracties in de komende edities de mogelijkheid om aan te geven wat zij in die tijd hebben binnengehaald en waar de aandacht de resterende twee jaar naar uitgaat. 

We spreken de PvdA fractie tijdens de jaarlijkse zomerborrel. Sjoerd Hardeman: ’We hebben een gezellige afdeling hier. Veel trouwe leden, maar er komen ook veel nieuwe mensen bij, zoals ik zelf. Ik wil graag mijn steentje bijdragen aan een progressief De Bilt en ga daarom binnenkort als commissielid aan de slag. Ik heb er zin in!’

Opposite
Fractievoorzitter Gija Schoor: ‘Na acht jaar oppositievoeren was het wel even wennen om nu in de coalitie te zitten. Maar de samenwerking voelt goed. Ons programma is ambitieus, maar er moet ook veel gebeuren. En we vinden het ook belangrijk dat de gemeente het allemaal kan blijven betalen. Daar voel je je in de coalitie extra verantwoordelijk voor’.

Bouwen
Huizen bouwen is een langdurig proces in Nederland. Het kan zomaar tien jaar duren van de eerste plannen naar een huis waar je in kan wonen. We proberen nu vaart te zetten achter plannen met meer dan 50% betaalbare woningen. Commissielid Margje Tempelaars: ‘We zijn erg blij met de plannen voor de Spoorzone en de Schapenwei. Het moet zorgvuldig gaan en het moet mooi worden. Duurzame, betaalbare bouw met veel groen. Zo houden we onze dorpen vitaal, want ook een schooljuf, een brandweerman of een agent moet hier in de gemeente kunnen wonen.”

Energie
PvdA/SP wethouder Krischan Hagedoorn is verantwoordelijk voor de plannen rondom de energietransitie. Gemeenteraadslid Martijn Lauxtermann: ‘Zon en wind zijn op dit moment de enige groene energiebronnen die we mogen gebruiken. Er is al een zonneveld goedgekeurd door de gemeenteraad, we willen er graag nog een of twee bij hebben. Wij vinden het daarbij belangrijk dat het zonneveld voor minstens de helft lokaal eigendom is’. Wat de wind betreft: ‘We hebben als eerste stap de kleine windmolens voor agrarische bedrijven goedgekeurd. Nu moeten er nog een of twee grote windmolens komen. En ik snap best dat je die liever niet in je achtertuin hebt. Maar na afgelopen zomer met al die hitterecords is het des te belangrijker dat we doorgaan met die energietransitie’.

Zorg
Eigenlijk gaat het meeste geld in onze gemeente op aan zorg. Gija Schoor: ‘Mijn moeder is 94 en ik ben haar voornaamste mantelzorger. Ik heb vorig jaar om hulp gevraagd bij de gemeente en dan zie je eens vanuit de praktijk hoe het werkt. In ons geval zijn we deskundig en snel geholpen in een moeilijke tijd. Dus gelukkig gaat er veel goed. Maar het kost allemaal bakken met geld en met name in de jeugdzorg is het niet goed onder controle. Wat ik belangrijk vind is dat we het kunnen blijven betalen en dat de hulp terechtkomt bij de mensen die het het hardst nodig hebben’. En verdere plannen voor komend seizoen? ‘We willen graag het Leijense Bos verkopen aan het Utrechts Landschap. Zo kunnen we de natuur daar veiligstellen en ik denk dat de bewoners van de Leijen daar erg blij mee zijn. En we gaan een nieuwe burgemeester zoeken. En wat zou het leuk zijn als we nu voor het eerst een vrouw zouden kunnen vinden. Ik ga daar zeker mijn best voor doen’.