Rogier van der Wal, de nieuwe voorzitter van de Rekenkamer De Bilt.
Rogier van der Wal, de nieuwe voorzitter van de Rekenkamer De Bilt.

Najaarsnota uitvoerig besproken in commissie

19 december 2024 om 09:00 Algemeen

door Guus Geebel

advertentie

De commissie Burger en Bestuur onder voorzitterschap van Ralph Jacobs kon voor het eerst dit jaar op een redelijk tijdstip worden afgesloten. Er werden verschillende onderwerpen behandeld waarvan een aantal in de gemeenteraad op 19 december als hamerstuk wordt afgedaan.

Met het vierde Anderhalfjaarplan presenteerde Rogier van der Wal, de nieuwe voorzitter van de Rekenkamer De Bilt, zich voor de eerste keer in de commissie. Op vragen van Jan van Asselt (SGP) en Marlise Korsten (GroenLinks) hoe het werk van de Rekenkamer bevalt nu die los staat van de raad, zegt Van der Wal dat de start veelbelovend is. ‘De onderwerpen waar we mee aan de slag gegaan zijn hebben we opgepakt uit de lijst die de Rekenkamer aangereikt heeft gekregen.’ Korsten noemt het nuttig dat samenwerking wordt gezocht met regionale rekenkamers. 

Najaarsnota 
De gemeenteraad krijgt twee keer per jaar een tussentijdse rapportage over de afwijkingen bij de uitvoering van de begroting. In de najaarsnota 2024 informeert het college de raad over de afwijkingen op de beleidsrealisatie en de financiële afwijkingen. De rapportage is gebaseerd op de uitvoering tot aan het opstellen van deze najaarsnota. Over de stijgende kosten in de jeugdzorg stellen Floris den Boer (D66), Peter Flierman (CDA) en Peter Schlamilch (Forza De Bilt) vragen als wat de raad kan doen om grip op de jeugdzorg te krijgen, waarom de zorgvraag in omliggende gemeenten lager is, of er ervaringen zijn over oplossingen en wat het college kan doen aan de overschrijdingen. Falco Jansen (ChristenUnie) stelt vragen over kosten voor een fietsenstalling.

Jeugd
Wethouder Dolf Smolenaers zegt op een vraag van Floris den Boer over de bestemmingsreserve cultuur, of die ingezet kan worden voor schoolbezoeken aan musea, dat de raad daarover gaat en een andere bestemming mag kiezen. Smolenaers adviseert wel daarover met de ambtenaren van cultuur te overleggen. Over de jeugdzorg waar de meeste vragen over waren zegt hij dat de tekorten een landelijke trend zijn. ‘De omschrijving van onze inzet is al gegeven bij de begrotingsbehandeling waarin deze cijfers al verwerkt waren. Decentralisatie gaat niet alleen over middelen maar ook over de bevoegdheid om op het op onze manier te doen. We hebben als gemeenten die bevoegdheden niet gekregen.’ ‘De nieuwe modelverordening van de VNG, die vertraagd is, geeft ons meer instrumenten om anders om te gaan met de jeugdzorg.’ Dat een grote groep jongeren zelf aangeeft geen baat te hebben bij de geleverde hulp noemt de wethouder een extra reden om grip te hebben op deze problematiek.’ Over de fietsenstalling zegt hij dat het gaat om een voorziening totdat er een permanente oplossing is. Wethouder Krischan Hagedoorn noemt de najaarsnota een foto van de feitelijke situatie die bij de begroting al gepresenteerd is. Hij geeft uitleg over de gang van zaken bij de uitvoering van de jeugdzorg. ‘Wij krijgen daarvoor een bepaald bedrag van het Rijk dat jaar in jaar uit te laag is en dat wij structureel aanvulden met gemeentegeld omdat we de jeugdzorg op peil willen houden. Hij ontraadt het ten sterkste om jaar na jaar meer uit te gaan geven aan jeugdzorg. ‘Het is een maatschappelijk probleem dat de maatschappij moet oplossen.’

Brandweerpost
Op vragen van Falco Jansen en Erik den Hertog (Lokaal De Bilt) over de brandweerpost Bilthoven waar een kleine vijf ton bovenop moet zegt portefeuillehouder burgemeester Fränzel dat ook het college zich daarover heeft verbaasd. ‘Wij kunnen niet anders dan de eisen die zijn gesteld en de redenen en argumenten die daaronder liggen accepteren als noodzakelijk en niet uit te stellen.’

Slotwijziging
Kenneth Ruigrok (VVD) vraagt onder meer waarom de jeugdzorg structureel te laag begroot wordt. ‘Wij pleiten voor een realistische en solide begroting.’ Wethouder Smolenaers zegt dat financieel in de slotwijziging alleen iets gebeurt op werk en inkomen en niet op jeugdzorg. Dat debat vond bij de begroting plaats, in de slotwijziging zijn daarover geen nieuwe feiten opgenomen. De wethouder vindt in het algemeen dat er geen grote afwijking is van de oorspronkelijke begroting en de realiteit. Een afwijking van 4% op de totale begroting kwalificeert hij niet als een grote afwijking.


Falco Jansen (CU) en Erik den Hertog (Lokaal De Bilt) stelden vragen over de brandweerpost Bilthoven.