Weerballon gaat de lucht in onder grote belangstelling van het publiek.
Weerballon gaat de lucht in onder grote belangstelling van het publiek. foto Veroniek Clerx

‘De toekomst’ rende rond over het terrein

8 oktober 2026 om 16:00 Overig

Daar aangekomen lijkt het qua drukte wel op de lancering van een Apollo-raket in de jaren ‘60; jong en oud zat met zonnebril op en in korte broek op bankjes, aan de oever van een sloot en rijen dik rondom de grote witte ballon, die spoedig het luchtruim zou kiezen. Er wordt zelfs afgeteld van 10 tot 0. Korte broeken inderdaad, want het is onwaarschijnlijk warm voor de derde oktober.

advertentie

Al bij aankomst bij de KNMI-poort, met kaartcontrole, valt de grote drukte op. Niet de drukte van serieuze wetenschappers van zekere leeftijd maar allemaal jonge ouders met jonge kinderen. Het parkeerterrein vol bakfietsen doet vermoeden dat een aantal van die gezinnen uit de nabije omgeving afkomstig is. Vanuit Groningen tot Zeeland is men voor de tweejaarlijkse Open Dag naar De Bilt gereisd. 

Duiding 

Wie ‘weer’ zegt, zegt klimaat en met vragen daarover beland je al snel bij het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut in De Bilt. Woordvoerder Jet van Paassen die vandaag ook garant staat voor de organisatie van de Open Dag legt uit: ‘We krijgen dagelijks persvragen over het vele dat met het KNMI in relatie staat. Dus ook wanneer er een gletsjer smelt in Nepal. Dat is terecht want het KNMI heeft wetenschappers op allerlei vlakken. Als er een aardbeving is in India, dan is het bij ons meteen druk, want wij hebben de Seismologen in dienst die daar duiding aan kunnen geven. Er zijn vragen van groot tot klein. ‘Van de week werd ik gebeld over de effecten van blikseminslag in Amersfoort en kort daarop over de effecten van El Nino op het weer in de wereld en wat de gevolgen zijn voor Nederland. ‘ 

Media met groot bereik 

Ook de organisatie zelf is verbaasd over de enorme belangtelling voor deze middag. Dat geeft aan de website en de socials van het KNMI goed worden gevolgd: juist daar werd de Open Dag aangekondigd. Het resultaat was ruim voldoende: ‘We zijn immers geen evenementenorganisatie en we zijn hier eigenlijk ook niet op ingericht. Anderzijds, mensen willen zo graag bij ons binnen kijken en wij willen het graag láten zien. De 2000 beschikbare kaarten waren in anderhalve week weg; op het tijdslot 12.30 duizend kaarten en voor tijdslot 14.30 nog eens duizend kaarten. Van Paassen: Ik heb de hele week nog mails gekregen van mensen die aangaven te laat met inschrijven te zijn; ‘mag ik alsjeblieft nog naar binnen’. 

In het gebouw zelf hadden medewerkers hun vrije zaterdag opgeofferd om, gekleed in zachtblauwe KNMI-hesjes te laten zien en beleven waar het instituut zich allemaal mee bezighoudt. Er kwamen scholieren langs om zich te laten informeren; een toekomst in weer en klimaat? Voor de hele kleintjes, de ‘KNMini’s’ was er ‘knippen, plakken en kleuren’, legoblokken en visagie; overal op het terrein zag je snoetjes met zonnetjes of regenbogen erop. 

De Bilt als standplaats KNMI 

Opvallend is dat Van Paassen, die zelf niet in De Bilt woont, van de lokale Vierklank nog nooit had gehoord. Niet zo verwonderlijk want het nationale instituut bedient zich voor haar boodschappen en communicatie in hoofdzaak van het Internet, applicaties en de sociale media. Echter, het KNMI is al sinds het begin van de 20e eeuw in het kleine De Bilt gevestigd. Mag onze gemeente blij zijn met het instituut binnen haar grenzen? 

Van Paassen: ‘Het KNMI verzamelt al zo’n anderhalve eeuw weerdata, eerst in Utrecht,-later in De Bilt. Onze gegevens worden letterlijk overal voor gebruikt; als die niet up-to- date zijn kan er geen vliegtuig landen op Schiphol. Al die gegevens zijn gratis inzichtelijk en altijd beschikbaar, bijvoorbeeld via de KNMI-app. Dat het KNMI hier staat, maakt het dorp De Bilt in wezen het centrum van het land, want als het in De Bilt geen 25 graden of hoger is, dan heeft het hele land dus geen officiële zomerse dag gehad.’

Vroeger werd op het landelijke journaal standaard de naam De Bilt gekoppeld aan het weerbericht. ‘Dat wordt minder, constateert Van Paassen, en dat komt door de toename van het aantal commerciële weerdiensten. Daar komt bij dat met name jongeren hoofdzakelijk door hun mobiel worden geïnformeerd. Dat het weerbericht uit De Bilt komt, zegt hen niet zoveel meer. Toch goed om te weten, dat de bron van alle weerdiensten het KNMI is. Dus als je het mij vraagt; het is voor de bewoners van De Bilt toch een cadeautje dat het KNMI hier staat!

De wens van de woordvoerder:

‘Ik zou het liefste zien, dat alle mensen de KNMI-app downloaden. Wij worden betaald uit belastinggeld, zijn gratis, objectief, advertentievrij en voor iedereen te bereiken. Als je ons volgt op de sociale media, zoals Linked In of Instagram dan blijf je op de hoogte en hoef je bijvoorbeeld de volgende Open Dag niet te missen. 

Gelukkig hebben we er vandaag mooi weer bij, maar je zou ook kunnen opschrijven dat wij hier het weer van vandaag hebben aangezet’, grapt Jet van Paassen. 

Opschieten, want ze gaan op het achterste terrein een weerballon oplaten’, kreeg ik te horen nadat ik zojuist het gesprek met KNMI-woordvoerder Jet van Paassen had afgerond.

Prachtig uitzicht op de lancering van de weerballon.
advertentie
advertentie