Pauline Hoogweg schreef en illustreerde haar eigen prentenboek.
Pauline Hoogweg schreef en illustreerde haar eigen prentenboek. Eigen foto Pauline Hoogweg

De wereld maakt een koprol

24 februari 2022 om 08:53 Achtergrond

Pauline schrijft een prentenboek vol vrolijke knetter

advertentie

DE BILT Pauline Hoogweg (52), woonachtig in Bilthoven, is de schrijfster van het kinderboek ‘De wereld maakt een koprol’. Tijdens het lezen van dit prentenboek volgen we Baz en Konijn, tijdens hun dag vol avonturen. Het schrijven van een kinderboek was al langer een wens van de auteur, die ontstond tijdens het ontwerpen van kinderboeken van andere auteurs. 

Door Kay van den Ende

In het dagelijkse leven is Pauline ontwerpster, schrijfster en geeft ze les op de Hogeschool van Amsterdam. Inmiddels woont zij nu zes jaar in Bilthoven. “In het verleden heb ik voor uitgeverij Querido gewerkt, waar ik veel boekomslagen heb ontworpen. Vaak zat ik aan tafel met een illustrator of een auteur en dacht: ‘ik wil aan de andere kant van de tafel zitten, ik wil zelf een boek schrijven!’ Ik had die wens, maar ik heb er in die tijd niets mee gedaan.” Toch kwam daar op een gegeven moment verandering in. In 2012 is dan haar eerste boek verschenen, ‘Moed je doen’ – maak je droom waar – wat Pauline omschrijft als een wakkere survivalgids voor het waarmaken van je dromen.

EEN MINI-AVONTUUR Een paar jaar geleden besloot ze haar wens om een kinderboek te schrijven waar te maken. “Toen heb ik het opgepakt en niet meer losgelaten. Ik kwam in mijn archief schetsen tegen van zo’n vier, vijf jaar terug. Dat is al wel even geleden.” Zo heeft het boek zich ontwikkeld van een meer traditioneel prentenboek met rijmschema, tot het ‘samen-lol-maak’ boek dat het nu is, in haar woorden. “Het is een boek geworden vol energie en vrolijke knetter. Het zet je verbeelding aan, precies daarom wilde ik het maken. Je kunt dit boek voorlezen, samen lezen maar ook samen spelen: Wil jij Konijn zijn? Dan ben ik Baz!”

Tijdens haar traject is ze eerst begonnen met de tekst, iets wat je misschien niet helemaal verwacht van een ontwerper. “Bij mij begint het ontwerpen altijd met het maken van aantekeningen in woorden. Zo ben ik ook begonnen bij dit boek.” Maar hoe gaat de overgang van tekst naar beeld? En gaat dat wel zo gemakkelijk? “Het verhaal ontwikkelde zich vrij vlot, maar ik had besloten dat ik het op een andere manier wilde illustreren dan mijn vorige boek. Dat betekende dat ik mijn gebruikelijke illustratietechniek overboord moest gooien. Vervolgens heb ik heel veel uitgeprobeerd. Dat betekende ook dat ik dingen maakte die mij niet bevielen.” Na verschillende versies is ze blij met wat het nu is. “Iedere pagina is een mini-avontuur in zichzelf.”

TERUGTREKKENDE UITGEVERIJEN Op het moment dat Pauline uitgeverijen ging benaderen, brak corona uit. Daarmee trokken veel uitgeverijen zich terug, omdat zij met hun huidige auteurs boeken wilden uitgeven. “Uiteindelijk raakte ik hierdoor gedemotiveerd, het gaf geen energie.” Via via kwam ze terecht op platform Voordekunst, een platform voor crowdfunding in de creatieve sector. “Omdat ik zelf ontwerper ben, kan ik het hele proces van een boek maken doorlopen. Van het ontwerpen tot aan het drukwerk. Dus dankzij de crowdfundingsactie en dankzij alle crowdfunders is het gelukt om dit boek uit te geven.”

En daar is Pauline heel blij mee. “Het is een ode geworden aan de verbeelding van kinderen, een prentenboek vol vrolijke knetter om samen te beleven. Met Baz, Konijn en jezelf in de hoofdrol. We rollen van het ene avontuur, in het andere. En ik wil iedereen uitnodigen om mee te rollen!” Het prentenboek ‘De wereld maakt een koprol’ is te verkrijgen bij de Bilthovense Boekhandel.