
Kerkklokken luiden is gevaarlijk
19 april 2023 om 12:00 AlgemeenDinsdag 11 april volgde Douwe Tijsma de beraadslagingen van de raadscommissie Burger en Bestuur toen deze het begrotingsvoorstel voor de restauratie van de gemeentelijke kerktorens in De Bilt, Maartensdijk en Westbroek. Vlak daarvoor las hij nog eens de rapportages van de monumentenwacht van 25 en 26 oktober 2021 over deze torens.
advertentie
door Henk van de Bunt
Deze rapportages zijn de onderlegger voor het voorstel aan de Gemeenteraad om €1,5 mln. uit te trekken voor de restauratie van de drie kerktorens (het kan ook meer of minder worden): ‘De wethouder heeft in deze commissie een aantal keren aangegeven dat veiligheid van de 60 gemeentelijke gebouwen niet in het geding is’. Tijsma schreef een brandbrief hierover aan de Gemeenteraad en het College van B&W.
Kerkgebouw Maartensdijk
Tijsma vervolgt: ‘De monumentenwacht geeft in haar rapportage over de toren van het (Hervormde) kerkgebouw in Maartensdijk aan dat de vloer waar op de klokkenstoel staat in zodanig slechte staat is dat het advies is de klok niet meer te luiden tot de vloer is hersteld is.
De balkkoppen zijn volledig vergaan en bieden geen steun meer aan de constructie van de vloer. Functioneel is de constructie hierdoor slecht. Bovenop deze vloer staat de klokkenstoel met luidklok die wekelijks (tweemaal op de zondag) geluid wordt.
Tijsma kent – naar eigen zeggen - de monumentwacht als een zeer ervaren en deskundige organisatie en vraagt zich af hoe bij het klokluiden de veiligheid kon worden gegarandeerd en of de gebruiker van het gebouw geïnformeerd is over het advies van de monumentenwacht om de klok vanwege de veiligheid niet meer te luiden.
Westbroek
In het genoemde rapport van de Monumentenwacht staat m.b.t. het kerkgebouw van de Hervormde gemeente in Westbroek dat de kroon van luidklok losgekomen/afgebroken is en het advies van de Monumentenwacht is de luidklok niet meer te luiden tot de kroon is hersteld. Tijsma heeft geen info gekregen dat de kroon hersteld is: ‘Vanaf het rapport van de Monumentenwacht t/m heden is de klok gewoon geluid. Vorige week is de firma IJsbouts (klokkenmaker) langs geweest. Mogelijk hebben zij de kroon van de klok toen hersteld’.
Algemene vragen
Tijsma concludeert (uit het rapport) dat de achteruitgang - en daarmee dus ook de toename van risico’s en gevaar - in de afgelopen 1,5 jaar is toe genomen: ‘Torens zijn vorig jaar (2022) door de gemeente gesloten voor bezoekers’ en stelt de daarop betrekking hebbende vraag: ‘Heeft de monumentenwacht de torens van de drie kerken na 2021 weer op veiligheid en risico’s geïnspecteerd en wanneer er nog geen herstelwerkzaamheden zijn uitgevoerd wilt u dan onmiddellijk het luiden van de klokken verbieden en zorg dragen dat luidinstallatie afgesloten wordt van gebruik’?








