Een staande ovatie voor de musici die deze avond tot een groot succes maakten.
Een staande ovatie voor de musici die deze avond tot een groot succes maakten.

Muzikale passies in Bilthoven

21 juni 2023 om 19:00 Algemeen

Met een prachtig slotconcert in een bomvolle zaal sloot de Woudkapel zaterdagavond 3 juni haar festiviteiten af rond het 100-jarig bestaan. Vijf bekende musici, die wonen in Bilthoven, speelden werken van componisten die woonden en werkten - en nog werken - in Bilthoven.

advertentie

Het werd een bijzondere avond waar niet alleen honderd jaar Bilthovense muziekgeschiedenis de revue passeerde maar ook weer nieuwe geschiedenis werd geschreven. De drie muzikale centra van Bilthoven bestaan dit jaar of komend jaar namelijk allen honderd jaar: de Woudkapel, Huize Gaudeamus en de oude Kees Boekeschool (de Werkplaats). Ze zijn in de geschiedenis nauw met elkaar verbonden doordat talloze nieuwe Nederlandse componisten hier met elkaar werkten en musiceerden. 

Verhalen en beelden

Désirée Staverman, musicoloog en gespecialiseerd in de Nederlandse muziekcultuur, weefde de muziek aan elkaar met mooie verhalen en beelden van deze bijzondere gebouwen en de mensen die erin werkten. Hoe Julius Röntgen, oprichter van het Amsterdams Conservatorium en mede-initiatief nemer voor het Concertgebouw, na zijn pensioen Huize Gaudeamus liet bouwen. Met daarachter het componeerhuisje dat geïnspireerd is op een soortgelijk huisje van zijn vriend Edvard Grieg. Hoe onder meer Ton de Leeuw, de jonge enthousiaste Willem Pijper en de oudere Evert Cornelis - die het Utrechts Symfonie Orkest oprichtte - hier samenkwamen, muziek maakten en componeerden. Van elk van hen werd deze avond een werk ten gehore gebracht. De musici, José Scholte (zang), Kees Hulsmann (viool), Annemarie Konijnenburg (altviool), Marian Bolt (piano) en Mariette Landheer (cello) speelden in verschillende samenstellingen met passie een strijktrio van Julius Röntgen, een lied van Willem Pijper en een sonatine voor viool en piano van Ton de Leeuw.

Vrouwen

Speciale aandacht was er deze avond voor twee bijzondere vrouwen die deze 100 jaar overbruggen: Henriëtte van den Brandeler, een vergeten componiste maar ook één van de oprichters van de Woudkapel. Henriëtte van den Brandeler componeerde en schreef in het begin van de twintigste eeuw Nederlandstalige liederen, wat in die tijd al heel bijzonder was. Nu, een eeuw later, klonk er in de Woudkapel weer haar lied ‘Vrede’ uit 1915. Een smeekbede voor betere tijden. Prachtig helder gezongen door de alt José Scholte en ook weer actueel voor deze tijd. Zelf aanwezig was de componiste Rita Hijmans, die woont en werkt in de oude Werkplaats. Ook zij schrijft Nederlandstalige liederen. Voor deze avond speelde Mariëtte Landheer een wonderschone cellosonate van haar.

Zo kwam er op deze bijzondere avond een rijkdom aan muzikale lijnen bij elkaar. Duidelijk werd dat de muzikale geschiedenis van Bilthoven nog springlevend is en weer een nieuwe eeuw in gaat.  (Nelleke Metselaar)

De musici nemen de welverdiende bloemen in ontvangst. De musici v.l.n.r. Marian Bolt, Mariëtte Landheer, Annemarie Konijnenburg, José Scholte, Kees Hulsmann, Désirée Staverman en Rita Hijmans.
advertentie
advertentie