Vooraan Vincent Cornelissen en v.l.n.r. Bauke Buwalda, Saskia Teunissen, Cees van Versendaal, Hans van Driel, Sjoerd Potters en Cynthia Claessens.
Vooraan Vincent Cornelissen en v.l.n.r. Bauke Buwalda, Saskia Teunissen, Cees van Versendaal, Hans van Driel, Sjoerd Potters en Cynthia Claessens.

Project Balanszorg/ Mauritshuys start

22 december 2023 om 10:00 Algemeen

door Walter Eijndhoven  

advertentie

Woensdag 13 december tekenden Vincent Cornelissen namens ALS-Lenteloop, Cynthia Claessens en Fred van Lemmen namens Stichting Vrienden van Academisch Hospice Demeter, Cees van Versendaal, penningmeester Rotaryclub Groot Bilthoven, Hans van Driel en Bauke Buwalda namens Lionsclub De Bilt/ Bilthoven, Saskia Teunissen, hoogleraar Palliatieve-en Hospicezorg en burgemeester Sjoerd Potters een financieringsovereenkomst voor project Balanszorg/ Mauritshuys. 

Meer dan vijftien jaar geleden werd Academisch Hospice Demeter in De Bilt opgericht. Samen met ALS-patiënt Maurits van den Brandeler ontwikkelde het hospice een zorgconcept voor ALS-patiënten, ergens op een locatie in gemeente De Bilt. Dit ‘Mauritshuys’ dient om de mentale en fysieke veerkracht van de ALS-patiënt, familie en vrienden te behouden of te herwinnen.  

Nabijheid
‘Het is heel mooi, dat familie en vrienden in de toekomst in de nabijheid kunnen zijn van hun zieke geliefde’, vertelt Potters. ‘Voor het Mauritshuys zijn wij nog op zoek naar een geschikte locatie, mogelijk op het Berg en Bosch-terrein in Bilthoven’. Natuurlijk is zo’n project niet zomaar te realiseren. Behalve met behulp van donaties vanuit de ALS-Lenteloop doneren ook Vrienden Academisch Hospice Demeter, Rotaryclub Groot Bilthoven en Lionsclub De Bilt/Bilthoven voor de verdere ontwikkeling van het concept ‘Balanszorg’.  

Mauritshuys 
Vincent Cornelissen: ‘De inspiratie voor het uitwerken van Balanszorg komt van Maurits van den Brandeler. Uit zijn ervaring na opname in Demeter, uitte hij de wens om meer zorgfaciliteiten te ontwikkelen om ALS-patiënten en hun naasten in staat te stellen zo lang mogelijk balans te houden’. In eerste instantie krijgt de patiënt thuis zorg, daarnaast kan de patiënt zorg krijgen op een fysieke locatie, het Mauritshuys, in De Bilt of omgeving, waar hij/zij en naasten voor een korte periode kunnen verblijven.

Ver
‘Wij zijn van ver gekomen om ver te komen’, legt Saskia Teunissen uit. ‘Met de eerder verworven kennis met academisch hospice Demeter, ALS-kenniscentrum, Centrum voor thuisbeademing UMC Utrecht en de wetenschappelijke input van Academische Werkplaats Palliatieve Zorg ontwikkelden wij bouwstenen voor Balanszorg. Deze toetsten wij aan de praktijk, stelden deze bij en rollen wij uiteindelijk uit’. Sjoerd Potters: ‘Het is belangrijk dat wij een goede locatie vinden voor het Mauritshuys. Dus als iemand ergens een mooie plek heeft of weet, dan horen wij dat graag’.