Er was veel belangstelling in april in het Dorpshuis in Hollandsche Rading. (foto Kees Floor)
Er was veel belangstelling in april in het Dorpshuis in Hollandsche Rading. (foto Kees Floor)

Hollandsche Rading wil droge voeten

12 december 2024 om 09:00 Algemeen

door Henk van de Bunt

advertentie

Het houden en behouden van droge voeten is dé kerntaak van een waterschap. Volgens inwoners van Hollandsche Rading is door het waterschap in het uitoefenen van deze kerntaak duidelijk tekort geschoten en is er daardoor sprake van een ernstige mate van wateroverlast in Hollandsche Rading.

De laatste twee jaar worden inwoners van Hollandsche Rading zodanig geteisterd door wateroverlast dat de leefbaarheid voor grote delen in het dorp in belangrijke mate hierdoor wordt aangetast. In november hebben ze zgn. zienswijzen ingediend, waarbij op die overlast wordt geduid en waarvoor aangepaste regels en daarbij behorende handhaving wordt gevraagd.

Bewonersavond
Inwonersvereniging Samen voor Hollandsche Rading organiseerde al op 9 april in Hollandsche Rading een bewonersavond over de wateroverlast in het dorp. Voorzitter Thijs van der Wel van de Inwonersvereniging vertelde toen dat het Hoogheemraadschap de wateroverlast in kaart ging brengen en naar verschillende oplossingen zou gaan zoeken.

Experts van het Hoogheemraadschap gaven daarbij in een presentatie aan dat de verwachting is dat de problemen met hoog water in de toekomst alleen maar verder zullen toenemen. Een aantal oplossingen werd daarbij in beeld gebracht, zoals het aanleggen van wadi’s, het doorbreken van sloten voor een betere doorstroming en het beëindigen van de overstort van oppervlaktewater van Hilversum naar Hollandsche Rading. 

Kom met water
In Hollandsche Rading staat de Vuursche Dreef regelmatig onder water. Tussen Hollandsche Rading en Hilversum ligt een kom waar teveel aan water op afgewaterd wordt. Die zit vol en sloten die daarop aangesloten zijn kunnen niet afwateren omdat duikers gedempt zijn. Het water kan niet weg. Gevolg is overlast in Hollandsche Rading (en Hilversum). De Gemeente De Bilt verwijst door naar waterschap, Waterschap wijst naar de provincie. Het resultaat is dat niemand zich gehoord voelt en er geen oplossing komt.

Nieuw
Het waterschap stelde een nieuw ontwerppeilbesluit vast voor het gebied rond Hollandsche Rading, Maartensdijk, Groenekan en De Bilt. Het huidige peilbesluit voor dit gebied is genomen in 2008. Sindsdien is er veel veranderd. Bij het herzien van een peilbesluit zijn de gebruiksfuncties van het gebied het uitgangspunt. In dit gebied zijn dat voornamelijk landbouw, bebouwing en natuur. Deze gebruiksfuncties stellen verschillende eisen aan de hoogte van het waterpeil. De doelstelling van het waterschap is een waterhuishouding te realiseren waarbij alle gebruiksfuncties zo goed mogelijk worden bediend.

Inspanningsverplichting
In een peilbesluit legt een waterschap de waterpeilen vast van een begrensd gebied, vaak één of meerdere polders. Het waterschap is wettelijk verplicht voor het oppervlaktewater een peilbesluit op te stellen en het heeft de inspanningsverplichting om dit peil te handhaven. De bodemligging en het bodemgebruik bepalen voor een groot deel de hoogte van het waterpeil. Naast de gebruiksfuncties heeft een gebied veel meer eigenschappen, zoals bodemsoort, hoogte en (cultuur)historie. Ook deze aspecten worden meegenomen bij de afweging van het waterpeil. Voor veenbodems is bijvoorbeeld een hoog waterpeil belangrijk om de bodemdaling te remmen. Om het optimale waterpeil te bepalen, moet er ook gekeken worden naar de hoogte van het gebied. Als het waterpeil ten opzichte van het gebied te hoog wordt, ontstaat er een grotere kans op wateroverlast.

Klimaat
De sterk veranderde klimatologische omstandigheden vereisen volgens de indieners van de zienswijzen dat voor het gebied tussen de Dennenlaan en het Schepersveld in Hollandsche Rading met ingang van de datum waarop het nieuwe peilbesluit van kracht wordt de bestaande provinciale ontheffing voor het handhaven van het peilbesluit in dit gebied wordt opgeheven. Zij pleiten er dus voor dat vanaf de datum dat het nieuwe peilbesluit van kracht wordt de nieuwe peilen ook daadwerkelijk gehandhaafd gaan worden. Deze handhaving zal zowel van het waterschap als ook van de aanliggende eigenaren een grote inspanning met zich brengen. De diverse watergangen, sloten en greppels zullen weer ordentelijk moeten worden uitgegraven en op diepte gebracht om daarmee aan de vastgestelde peilbesluiten te kunnen voldoen. Tevens zal er een verbinding tot stand moeten worden gebracht met de bestaande watergangen om zo het overtollige oppervlaktewater in zuidelijke richting af te kunnen voeren richting de Vecht. Tevens wordt er daarbij gepleit om dit herstel van de watergangen uit te voeren met behulp van flexibele schotten, waarbij een tijdelijke afsluiting van waterafvoer kan worden gerealiseerd. Hiermee wordt het dan mogelijk om in perioden van droogte, de afvoer van water tijdelijk stop te zetten zodat zowel de natuurlijke waarden als de landbouwfunctie kunnen worden beschermd.


In De Kuil in Hollandsche Rading is een meertje ontstaan. 


Er was veel belangstelling in april in het Dorpshuis in Hollandsche Rading. (foto Kees Floor) - 


Wateroverlast in Hollandsche Rading in december 1965. (archieffoto ANP) 


Een afgedamde sloot aan het Schepersveld treedt buiten zijn oevers. 

In De Kuil in Hollandsche Rading is een meertje ontstaan.
Wateroverlast in Hollandsche Rading in december 1965. (archieffoto ANP)
Een afgedamde sloot aan het Schepersveld treedt buiten zijn oevers.