Volgens Floris en Rob kan iedereen een steentje bijdragen.
Volgens Floris en Rob kan iedereen een steentje bijdragen. foto Frans Poot

Klimaatbestendig tuinieren

16 oktober 2026 om 12:00 Overig

Een groene tuin is mooi, maar kan ook een belangrijke bijdrage leveren aan een beter klimaat en meer biodiversiteit. Dat bleek donderdagavond 8 oktober tijdens een bijeenkomst van Grootouders voor het Klimaat De Bilt in De Clou aan de Molenkamp in De Bilt.

advertentie

De creatieve buurtbroedplaats was goed gevuld met belangstellenden die meer wilden weten over klimaatbestendig tuinieren. Bioloog en grootouder Floris van Zinnicq Bergmann trapte de avond af met een verhaal over het belang van biodiversiteit in onze groene leefomgeving. Hij benadrukte dat insecten onmisbaar zijn voor de natuur én onze voedselvoorziening. 

Zo wordt maar liefst 80 procent van de gewassen bestoven door insecten. Die staan echter onder druk door het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen en de afname van de biodiversiteit. Dat heeft niet alleen gevolgen voor de natuur, maar werkt ook door in onze economie.

Wat kunnen we zelf doen? 

Volgens Floris begint dat gewoon in de eigen tuin. Gebruik geen chemische bestrijdingsmiddelen, kies voor natuurlijke mest en zorg voor een gevarieerde beplanting. Ook klaver verdient een plekje in de tuin: deze plant draagt bij aan een gezonde bodem. 

Verder wees hij op de Werkgroep Biodiversiteit in de gemeente De Bilt, die op 10 november een informatieavond organiseert.

Bomen hebben het zwaar

Vervolgens nam Rob van der Steen, professioneel ecologisch hovenier, de aanwezigen mee in de wereld van het klimaatbestendig tuinieren. Hij vertelde onder meer hoe bomen te lijden hebben onder de toenemende droogte en daardoor steeds eerder hun bladeren verliezen.

Om bomen en andere planten gezond te houden, zijn voldoende water, een goede bodemkwaliteit en schimmels in de grond van groot belang. Juist de samenwerking tussen planten, bodemleven en schimmels speelt een belangrijke rol bij het weerbaar maken van de tuin tegen veranderende klimaatomstandigheden.

De twee sprekers vulden elkaar uitstekend aan. Met hun kennis en praktische voorbeelden maakten zij duidelijk dat iedereen een steentje kan bijdragen aan een groenere en meer klimaatbestendige leefomgeving. Soms begint dat al met een kleine verandering in de eigen tuin.

advertentie
advertentie