Ploggen is een kleine moeite.
Ploggen is een kleine moeite. Ad Franzen

Anke Hazeleger uitgeplogd

25 februari 2026 om 14:00 Overig

Op 8 februari was de afscheidsreceptie van Anke Hazeleger in paviljoen Beerschoten in De Bilt. De gemeente De Bilt had de receptie aangeboden vanwege de bijzondere verdienste van Anke.

advertentie

Ploggen heet het. Zwerfafval van straat rapen terwijl je aan het joggen en fitnessen bent. Het is goed voor je gezondheid en je ruimt meteen de buurt op. In een interview in 2019 merkte Anke daarover op: ‘Mensen vinden het hartstikke leuk en worden er blij van’. 

Een beetje krom is het wel, zegt Hazeleger. ‘Mannen en vrouwen met wie ik aan het ploggen ben, reageren blij verrast als ze weer een blikje of plastic zak op straat zien liggen. Want dan hebben ze iets om in hun zakje te doen. Zwerfafval is natuurlijk ongewenst, maar voor ploggen heb je het wel nodig. Dat is overigens nooit een probleem. Je komt het overal tegen. Vooral langs autowegen’. 

Afval

In oktober 2019 startte zij haar initiatief om in de gemeente al joggend of wandelend zwerfafval op te ruimen. Ploggen is in die zeven jaren een begrip geworden. Wanneer je vuilgrijpers nodig hebt om alleen of in een groep zwerfafval op te ruimen, dan kan dat tegenwoordig bij de Wereldwinkel aan de Hessenweg, bij de bibliotheek in het Lichtruim of bij de Gemeentewerf. 

Enthousiast

Tijdens het ploggen hebben mensen elkaar leren kennen en dat leidde tot een geweldig enthousiasme onder de deelnemers. In een aantal wijken zijn spontaan groepen ploggers ontstaan, die regelmatig in de wijk zwerfafval verwijderen. Op 21 maart staan de ploggers alweer in de startblokken om mee te doen aan de landelijke opschoondag. En die sigarettenpeuken…. die liggen er steeds weer, maar ze gaan door met het verwijderen van die chemische vervuiling. De laatste twee jaren was Anke als adviseur op de achtergrond aanwezig. Nu is het moment voor haar gekomen om haar project los te laten en door te gaan met haar nieuwe baan.

Vondsten

Een afgeladen paviljoen was getuige van haar laatste presentatie. Nog eenmaal kijken naar de bijzondere vondsten bij het ploggen (‘jutmuseum’) en de mooie posters van de evenementen. Wat nooit meer terugkomt – waarschijnlijk - was de dag dat er mondkapjes geplogd werden en geëindigd werd met vuilniszakken met mondkapjes. 

Anke kreeg bij het slotwoord van haar contactpersonen bij de gemeente een ‘gouden’ afvalgrijper afgeboden. Het is nu aan anderen om de plog-community vorm te geven en aan te sturen. Wie meldt zich aan?

(Ad Franzen)

Ploggen: afval rapen en hardlopen tegelijk. Goed voor de conditie en het ruimt op.