Muntencollectie blijft gemeentelijk eigendom
De gemeente De Bilt is eigenaar van een muntencollectie. Deze in 1967 gevonden muntencollectie is in 1979 door de gemeente Maartensdijk in bruikleen gegeven aan het Centraal Museum in Utrecht. Het Centraal Museum en de Historische Vereniging Maartensdijk hebben het College gevraagd om de muntencollectie te schenken aan het Centraal Museum.
door Henk van de Bunt
Het College heeft echter besloten om de bruikleenovereenkomst voort te zetten. Zodoende is de muntencollectie op professionele, aantrekkelijke en stimulerende wijze beschikbaar voor publiek en onderzoekers, maar houdt de gemeente deze wel in eigendom.
Herkomst
Op 9 november 1967 viel in Het Vrije Volk te lezen: 'Grondwerkers worden van zilverschat in Groenekan niet rijk. Het artikel vervolgt: 'Er is weer een schat gevonden: twee handen vol dunne, groen uitgeslagen zilveren munten uit omstreeks 1550. Ze kwamen vorige week vrijdag uit de grond bij graafwerk voor een weg in het Utrechtse Groenekan. Wat de vondst waard is, moeten deskundigen nog uitmaken, maar het staat al wel vast, dat de vinders, twee grondwerkers uit het Betuwse Ingen, in dienst van de Apeldoornse aannemer Bruin, er niet rijk van zullen worden'. Een andere krant (De Waarheid van 22 maart 1968) vermeldde de uitkomst van de taxatie: 'De 294 oud-zilveren munten, die begin november van het vorig jaar bij werkzaamheden aan de Koningin Wilhelminaweg in Groenekan (gemeente Maartensdijk) zijn gevonden zijn ƒ. 3000,- waard. Praktisch de hele collectie bestaat uit Nederlandse stuivers en halve stuivers. De oudste munten stammen uit 1470, de jongste uit 1582. De munten golden ten tijde van Philips de Schone, Karel V en Philips II als betaalmiddel'.
Online museum
Op https://onlinemuseumdebilt.nl/een-zilverschat-in-groenekan/ is een afbeelding te vinden van de voor- en achterkant van een zilveren Stichtse stuiver uit 1488. Geldstukken, zoals de afgebeelde werden in 1967 bij Groenekan gevonden, op de plaats waar ooit de herberg De Groene Can stond, op de hoek van de Koningin Wilhelminaweg en de Groenekanseweg. Hierbij staat een afbeelding uit het Gereformeerd Gezinsblad van 11 november 1967; Burgemeester Schuller en gemeentesecretaris Kuipers bekijken met de beide vinders B. van Hattum en J.W. van den Berg de gevonden schat (geplaatst met toestemming/copyright Gereformeerd Gezinsblad-Nederlands Dagblad).
-
Serie over doodgaan met rondleiding op Den en Rust
1 dag geleden
-
Corona en het onderwijs bij Aeres
1 dag geleden
-
Corona en het onderwijs Martin Luther Kingschool
1 dag geleden
-
Corona en het onderwijs op De Nijepoort
1 dag geleden
-
Wij(k)Geluk lanceert tekenactie: Hier woon ik!
1 dag geleden
-
Geslaagde SP-actie voor De Voedselbank
2 dagen geleden
-
Naar buiten in de sneeuw
2 dagen geleden
-
Dubbele regenboog
2 dagen geleden
-
Aangepast Openbaar Vervoer in 2021
2 dagen geleden
-
Eet Mee organiseert Video-etentjes Weekend
2 dagen geleden
-
Kom in beweging voor de ALS-Lenteloop
3 dagen geleden
-
Maarten van Brenk blijft bij DOS
3 dagen geleden
-
Online Computervraagdagen
3 dagen geleden
-
De laatste schaapherder in deze regio
6 dagen geleden
2
-
Drie-eenheid
6 dagen geleden
-
Openbare digitale raadsavond over woningbouw
7 dagen geleden
-
Provincie wil 54 bomen kappen
13 jan, 12:00
1
-
Wel of niet een zonnepark bij rotonde Achterwetering
13 jan, 10:00
2
-
Winter op Houdringe
13 jan, 07:00
-
Winterherfst
12 jan, 15:00
-
Corona en het onderwijs op ‘Kompas
12 jan, 13:00
-
Verjaardag op afstand
12 jan, 12:00
-
Geslaagde SP-actie voor De Voedselbank
12 jan, 11:00
-
Dorpshuis Westbroek, het hart van het dorp
12 jan, 10:00
Nieuwsoverzicht
-
Serie over doodgaan met rondleiding op Den en Rust
1 dag geleden
-
Corona en het onderwijs bij Aeres
1 dag geleden
-
Corona en het onderwijs Martin Luther Kingschool
1 dag geleden
-
Corona en het onderwijs op De Nijepoort
1 dag geleden
-
Wij(k)Geluk lanceert tekenactie: Hier woon ik!
1 dag geleden