
Biltse Schooldag van de duurzaamheid
16 september 2022 om 13:00 AlgemeenDit schooljaar heeft de gemeente De Bilt de primeur met ‘Schooldag van de duurzaamheid’ in de provincie Utrecht. Met doe-activiteiten worden basisschoolkinderen spelenderwijs in beweging gebracht voor een leukere, eerlijkere en schonere wereld.
advertentie
door Henk van de Bunt
Leerlingen uit de groepen 5 t/m 8 gaan ruiken, zien, horen, proeven en voelen wat duurzaamheid betekent. Hierdoor ervaren ze dat hun eigen gedrag kan bijdragen aan verbetering van hun leefomgeving, gezondheid en het effect daarvan wereldwijd. Duurzaamheid staat hoog in het vaandel bij de gemeente De Bilt. Voormalig wethouder Anne Brommersma heeft zich tijdens 12 jaar actieve politiek in de gemeente ingezet voor duurzaamheid. Zij is de aanjager van de afspraak dat De Bilt in 2050 voor 100% haar eigen energie opwekt. VNG-voorzitter en burgemeester van Den Haag Jan van Zanen stuurde een dringende oproep aan de gemeente De Bilt om vooral ook aan te sluiten bij de gemeenten voor Global Goals.
Programma
Voormalig directeur Julianaschool Ella Prins en bouwkundig adviseur David Groothuizen hebben samen met Stichting Schooldag van de duurzaamheid een mooi programma gemaakt voor de basisscholen in de gemeente: ‘Alle activiteiten in het programma zijn verbonden aan de Junior Global Goals, een vereenvoudiging van de Global Goals van de Verenigde Naties. Met de Junior Global Goals zorgen we dat kinderen ook kunnen begrijpen waar duurzaamheid over gaat’. Het platform Duurzaam De Bilt, organisator van de jaarlijkse Week van de Duurzaamheid (vanaf 10 oktober 2022), spreekt de wens uit dat alle inwoners, bedrijven en organisaties het initiatief ondersteunen.
Interview
Op 14 oktober vindt voor de eerste keer de Biltse Schooldag van de duurzaamheid plaats, in de landelijke week van de Duurzaamheid. Op deze dag leren basisschoolkinderen van deelnemende scholen meer over duurzamer leven. Op 7 september was de kick-off. Voor Regio TV De Bilt sprak Veroniek Clerx hierover met Krischan Hagedoorn, Bilts wethouder voor duurzaamheid en klimaat. Veroniek Clerx licht toe: ‘Ik doe dit onder meer vanuit mijn interesse als journalist in de ontwikkelingen die onze kernen doormaken op weg naar verduurzaming. Het is aan de jeugd op onze scholen om daaraan verder te werken, maar ook om ervoor te zorgen, dat de volwassenen zich aan hun beloftes houden’. Krischan Hagedoorn vertelt: ‘In dit interview ga ik in op de week van de duurzaamheid en vooral op het project voor de scholen. Kinderen spelen een belangrijke rol in de energietransitie. Allereerst omdat zij moeten leven in de wereld die wij hen achterlaten. Kinderen maken zich zorgen om de wereld en het klimaatprobleem. We moeten goed naar ze luisteren, omdat zij vaak goede ideeën hebben waar volwassenen niet op komen, zoals de jongen die een oplossing bedacht om het plastic op grote schaal uit de zee te halen. Met dit scholenproject maken we het mogelijk dat een goed idee over de global youth goals van kinderen in onze gemeente ook echt uitgevoerd gaat worden in Gemeente De Bilt’.











