Martin van Veelen
Martin van Veelen .

Column - Links en rechts?

15 november 2025 om 16:00 Overig

Deze titel verwijst niet naar het feestelijke liedje van Rob Kemps, maar naar de politiek. Bij het liedje van Rob gaat het letterlijk om van links naar rechts en weer terug. In de politiek hoop ik van links en rechts naar het midden. Misschien moeten we eerst de omschrijvingen minder makkelijk maken en verhelderen naar de kern van de politieke stromingen: samen versus ikke.

advertentie

Wat een mooi overzicht stond er vorige week in de Vierklank betreffende de lokale verkiezingsuitslag in vergelijking met landelijk. Wow, wat ben ik blij dat ik in de gemeente De Bilt woon. Als Nederland net zoals De Bilt had gestemd, dan hadden we voor kerst (nee, niet dat flauwe grapje voor 2026) een nieuw kabinet. Drie partijen die graag samen willen werken en geen last hebben van partijen die vooral aan zichzelf denken.

Landelijk hoop ik dat de gesprekken de komende weken toch leiden tot samenwerking en dat mevrouw ikke dit en ikke dat over haar eigen schaduw danst. Zo moeilijk moet het toch niet zijn om over thema’s als migratie, wonen, zorg, onderwijs, bestaanszekerheid, vrede e.d. compromissen te sluiten. O ja, dan is er ook nog iets als klimaatverandering. Moeten we het daar nog wel over hebben? Nee, we moeten er wat aan doen!

Op donderdag 6 november was weerman en klimaatdeskundige Reinier van den Berg in de Oosterlichtkerk met een zeer verhelderende presentatie. Iedereen was welkom en de kerk zat goed vol met voornamelijk mensen die klimaat bewust zijn (samen); waar waren de overigen (ikke)?

We weten het wel, het klimaat verandert heel erg en zonder sterke maatregelen blijft de aarde opwarmen, met alle gevolgen van dien. En mocht u denken dat er vroeger ijstijden zijn geweest en dat de aarde dit dus zelf wel gaat oplossen, dan heeft u gelijk. Echter, voordat de aarde dit zelf gaat oplossen, zal er heel veel ellende ontstaan op onze planeet. Deze ellende zal vermoedelijk voor onze generatie nog wel meevallen, maar we moeten vrezen voor de tweede helft van deze eeuw?

Klimaatbeleid dat alleen door de morele bril van samen wordt bekeken, strandt op de angst van ikke. En beleid dat enkel de portemonnee van ikke beschermt, negeert de generaties die na ons komen. De Grootouders voor het Klimaat komen op 19 november weer bijeen in Miltenburg.

De volgende generatie: veel succes.
De generatie daarna: veel sterkte!

Martin van Veelen